Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 150 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Automation Grade | Automatic |
| Dimension(L*W*H) | 60'*5'*8' |
| Servo Motor | No |
| Feeder Motor | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Motor | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 150 kg/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Production Capacity | 130-140 Kg/Hr. |
| Motor Power | 30 HP |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Of Construction | SS And MS |
| Power Consumption | 19.5 Kw |
| Brand | BS |
| Feeder Motor | 0.5 Hp |
| Frequency | 50Hz |
| Main Motor Power | 25 Hp |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 440 V |
| Model Name/Number | BS-Ext 130 |
MENUFACTURER OF ALL TYPE OF FOOD & SNACKS PROCESSING PLANT/ PACKAGING MACHINE We supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost. Machine 4. Puff Making Machine 5. Ring Making Machine 6. Cheese ball making machine 7. Kurkure Making Machine 8. Pola Extruder Machine 9. Kurkure Extruder Machine 10. Corn Puff Extruder Machine 12.Ring Puff Extruder Machine 13.Cheese Ball Extruder Machine 14. Katori Making Machine 15.Extruder Machine 16.Katori Extruder Machine 17.Kurkure Extruder Machine 18.Pop Corn Making Machine 19.Batch Mixture Machine 20.Conveyor Machine 21.Roster Machine 22. Flaver Drum 23.Masala mixture Drum 24.Masala Coating Drum 25.Masala Coating Pan 26.Batch Fryer 27.Rectangular Batch Fryer 28.Pneumatic Collar Type PLC Based Packing machine Machine 29. Pneumatic Packing machine 30.FFS Packing Machine 31.Masala Packing Machine 32..Powder Packing Machine 33.Jeera Packing Machine 34.Namkeen Packing Machine 35.Snakes packing machine BHUPENDRA SINGH Manufacturers Of All Types Food processing
Product Details:
| Capacity | 150 Kg/H |
| Equipment Type | SS Body |
| Power Consumption | 2Hp |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | BS Engineering Works |
| Voltage | 440 V |