Puffs Corn Ring Making Machine
Leading Manufacturer of semi-automatic snacks making line, corn puff extruder snacks machine, corn puff making machine, automatic snacks line extruder, corn puff extruder machine and batch mixture machine from Agra.
Semi-Automatic Snacks Making Line
Approx. Price: Rs 7,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 50 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Type Of Namkeen | Snacks |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Grade | A |
| Country of Origin | Made in India |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Corn Puff Extruder Snacks Machine
Approx. Price: Rs 3,40,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 130 Kg/Hour |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 30 Hp 22Kw |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440V |
| Material To Be Extruded | Puff |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Extruder Machines |
| Country of Origin | Made in India |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Additional Information:
- Production Capacity: 100 Kg Hr
- Delivery Time: 4Week
- Packaging Details: Corn Puffs, Rice Puffs, Juar Fuffs, Rings, Pola, Sev Samosa,
Approx. Price: Rs 2,60,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 90-100 |
| Power | 21HP |
| Model Name/Number | BS Food Equipment |
| Brand | BS Engineering Works |
| Usage/Application | Industrial |
| Feeder Motor | 0.5Hp Havells |
| Frequency | 50hz |
| Power Consumption | 21Hp |
| Main Motor Power | 20Hp |
| Material | Tata & Appolo MS And Food Touch Parts SS |
| Voltage | 440 |
| Production Capacity | 90/100 Kg Per Hours |
| Country of Origin | Made in India |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Automatic Snacks line extruder
Approx. Price: Rs 2,35,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Single Screw |
| Automation Grade | Automatic |
| Installed Power | 50 kW |
| Motor Power | 60 hp |
| Heating Type | Electric |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Corn Puff Extruder Machine
Approx. Price: Rs 2,55,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material To Be Extruded | Pola, Puff, Ring, Cheesball, Kachri, Star |
| Power Consumption | 21Hp |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Material | SS BODY & MS BODY |
| Production Capacity | 100 Kg/Hr |
| Country of Origin | Made in India |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Approx. Price: Rs 75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100-150 Kg/Hr. |
| Model Name/Number | BS-150 |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440V |
| Power | 3Hp/ @.5Kw |
| Electric Motor | 2Hp |
| Size | 5Feet * 2feet * 4Feet |
| Mixer Sizes | 5Feet * 2feet * 4Feet |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Brand | BS Food Equipmet |
| Country of Origin | Made in India |
It Is a Blander Mixture Machine. It is used in Corn Puff Plant, Kurkure Making Plant, Fish feed Making Plant, Poultry Cattle Feed plant And Mixing All Dry items.
Additional Information:
- Production Capacity: 100-150 Kg Hr
- Delivery Time: 1 Week
- Packaging Details: Namkeen,Grits, Makka Rice,
Approx. Price: Rs 1,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thread Size | 1.5 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Machine Components | Stainless Steel |
| Size | 1 inch |
| Brand | Spray Nozzle Engineering |
| Color | Silver |
| Code Number | Samosa Die, Corn Puff Nozzle |
| Country of Origin | Made in India |
| Package | er Buyer |
1. Corn Puff Making Machine 2. Pola Making Machine 3. Bambu Making Machine 4. Puff Making Machine 5. Ring Making Machine 6. Cheese ball making machine 7. Kurkure Making Machine 8. Pola Extruder Machine 9. Kurkure Extruder Machine 10. Corn Puff Extruder Machine 12.Ring Puff Extruder Machine 13.Cheese Ball Extruder Machine 14. Katori Making Machine 15.Extruder Machine 16.Katori Extruder Machine 17.Kurkure Extruder Machine 18.Pop Corn Making Machine 19.Batch Mixture Machine 20.Conveyor Machine 21.Roster Machine 22. Flaver Drum 23.Masala mixture Drum 24.Masala Coating Drum 25.Masala Coating Pan 26.Batch Fryer 27.Rectangular Batch Fryer 28.Pneumatic Collar Type PLC Based Packing machine Machine 29. Pneumatic Packing machine 30.FFS Packing Machine 31.Masala Packing Machine 32..Powder Packing Machine 33.Jeera Packing Machine 34.Namkeen Packing Machine 35.Snakes packing machine BHUPENDRA SINGH Manufacturers
Additional Information:
- Production Capacity: 120-150 kg/hr
Approx. Price: Rs 1,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Pattern Type | Round |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Warranty | No |
| Packaging Type | Carton Box |
| Country of Origin | Made in India |
Manufacturer of all type of food & snacks processing plant/ packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost
Approx. Price: Rs 11,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Screw Diameter | 110 mm |
| Material | Metal |
| Screw Length | 600 mm |
| Material Grade | EN 31 |
| Screw Type | Single |
| Usage/Application | Industrial |
| Diameter | Lenth 18" W 80MM |
Parts screw Barrel , Corn Puffs Extuder, Jambo Machine, Kachari Machine