Product Details:
| Drum Capacity | 100 kg |
| Power Rating | 15 kW |
| Heating Type | Electric |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Fuel | Electrical |
| Application | Peanut Roasting |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 19 Kw |
| Voltage | 440v |
| Ambient Temperature Range | 100'C-450'C |
| Drum Diameter | 18'Ft.*24"inch |
| Brand | BS |
Additional Information: