Food Processing Machine
Pioneers in the industry, we offer kurkure corn puff making machine, auomaic flavoring drum machine, hammer pulveriser machine, hammer grander pulveriser machine, sinking fish feed making machine and bs/ext100 automatic floating fish feed making machine from India.
Kurkure Corn Puff Making Machine
Approx. Price: Rs 2,70,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 120-130 Kg/Hr |
| Motor Power | 25 HP |
| Machine Type | Single Screw |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Manual |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Brand | BS Food Equipment |
| Feeder Motor | 1Hp |
| Frequency | 50Hz |
| Main Motor Power | 25Hp |
| Material | SS BODY & MS BODY |
| Type | Pola, Puff, Ring, Cheesball, Kachri |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage V | 440V |
Products available as per the customer requirement, Our products is highly appreciated by customers.
Auomaic Flavoring Drum Machine
Approx. Price: Rs 2,40,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Machine Type | Semi-Automatic, Manual |
| Power Consumption | 1.5 Hp |
| Material Grade | SS Drum + MS Framing |
| Dimension | Drum 10'Ft.*24"Inch. |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | Food Grade SS |
| Brand | BS |
| Capacity | 200 Kg/Hour |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V -240 V |
| Driven Type | AC Drive With Electric Pannel |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Hammer Pulveriser Machine, Hammer Grander Pulveriser Machine
Approx. Price: Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Capacity | 100 To 120 Kg Par Hr. |
| Brand | BS |
| Material | Mild Steel |
| Power | 10Hp |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440V |
| Chamber | 7*14 Inch. |
| Size/Dimension | 60*40*64 |
| Maintenance | No any Maintenance |
| Country of Origin | Made in India |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Sinking Fish Feed Making Machine
Approx. Price: Rs 95,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 250-300 Kg/Hr |
| Motor Power | 2 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Type | Dry Type |
| Dimensions (LxWxH) | 2*2*4 |
| Voltage | 220-240 |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | BSFF-1 |
| Brand | BS Engineering Works |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Additional Information:
- Production Capacity: 300Kg/Hr.
- Delivery Time: 1 Weak
BS/EXT100 Automatic Floating Fish Feed Making Machine
Approx. Price: Rs 4,80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Floating Feed |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 30 HP |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | Electric Motor |
| Die Size | 10 mm |
| Feed Type | Dry Type |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Capacity | 150 |
| Minimum Capacity | 130 |
MENUFACTURER OF ALL TYPE OF FOOD & SNACKS PROCESSING PLANT/ PACKAGING MACHINE We supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost. ------------------Contact Us----------------------------- W OUR OTHER MACHINERIES 1. Corn Puff Making Machine 2. Pola Making Machine 3. Bambu Making Machine 4. Puff Making Machine 5. Ring Making Machine 6. Cheese ball making machine 7. Kurkure Making Machine 8. Pola Extruder Machine 9. Kurkure Extruder Machine 10. Corn Puff Extruder Machine 12.Ring Puff Extruder Machine 13.Cheese Ball Extruder Machine 14. Katori Making Machine 15.Extruder Machine 16.Katori Extruder Machine 17.Kurkure Extruder Machine 18.Pop Corn Making Machine 19.Batch Mixture Machine 20.Conveyor Machine 21.Roster Machine 22. Flaver Drum 23.Masala mixture Drum 24.Masala Coating Drum 25.Masala Coating Pan 26.Batch Fryer 27.Rectangular Batch Fryer 28.Pneumatic Collar Type PLC Based Packing machine Machine 29. Pneumatic Packing machine 30.FFS Packing Machine 31.Masala Packing Machine 32..Powder Packing Machine 33.Jeera Packing Machine 34.Namkeen Packing Machine 35.Snakes packing machine BHUPENDRA SINGH Manufacturers Of All Types Food processing Machine & All Types Pouch Packing Machine NADLALPUR HATHRAS