Floating Fish Feed Making Machine
Pioneers in the industry, we offer bs-ext 500 floating fish feed making machine, automatic fish feed making machine, bs-ext 100 automatic floating fish feed making machine, feed extruder and bs-ext 1000 floating fish feed making machine, 1 ton twin screw fish feed making extruder machine from India.
BS-Ext 500 Floating Fish Feed Making Machine, Automatic Fish Feed Making Machine
Approx. Price: Rs 14,30,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Floating Feed |
| Capacity | 200 kg/hr |
| Motor Power | 50 HP |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | Electric Motor |
| Die Size | 8 mm |
| Feed Type | Dry Type |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | MS And SS |
| Voltage | 440 V |
| Maximum Capacity | 200Kg/Hr. |
| Minimum Capacity | 159Kg/Hr. |
| Model Name/Number | BS-EXT 500 |
| Brand | BS |
| Power Consumption | 50Hp |
| Feeder motor | 3 Hp |
| Cutter Motor | 2 Hp |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
BS-EXT 100 Automatic Floating Fish Feed Making Machine, Feed Extruder
Approx. Price: Rs 4,06,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 100 kg per hr |
| Motor Power | 15 Hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Type | Dry Type |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Material | MS Body |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | BS-EXT 100 |
| Feeder motor | 0.5 Hp |
| Brand | BS |
| Cutter Motor | 0.5 Hp |
| Power Consumption | 12 KW |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Bs-Ext 1000 Floating Fish Feed Making Machine, 1 Ton Twin Screw Fish Feed Making Extruder Machine
Approx. Price: Rs 71,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 1 tph |
| Motor Power | 75 KW |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Type | Dry Type |
| Weight | 3250 Kg |
| Dimensions (LxWxH) | 4685*1020*1260 mm |
| Pre Conditioner Mixture | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Material | MS + SS Body |
| Maximum Capacity | 1000 Kg/Hr. |
| Minimum Capacity | 800 Kg/Hr. |
| Model Name/Number | BS-EXT 1000 |
| Feeder motor | 2.2 KW |
| Cutter Motor | 2.2 KW |
| Brand | BS |
| Power Consumption | 80 KW |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.