Product Details:
| Machine Type | Floating Feed |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 25 HP |
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | Electric Motor |
| Die Size | 10 mm |
| Feed Type | Dry Type |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | MS And SS |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Feeder motor | 2Hp |
| Model Name/Number | BS-EXT 200 |
| Brand | BS |
| Cutter Motor | 2Hp |
| Power Consumption | 25 KW |