Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Packaging Range | Upto 1kg |
| Application | Snacks (Chips; Namkeen; Puffs) |
| Machine Type | Pneumatic FFS |
| Pouch Capacity (Weight/Volume) | 10 to 500 |
| Packaging Speed | 60 Pouch/Minute |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Sealing Type | 3-Side Seal |
| Packaging Material | Heat Sealable Laminated Films |
| Voltage | 220 V - 240V |
| Electrical Supply | Single Phase, Three Phase |
| Pouch Capacity | 200-400 grams, 50-200 grams, 10-50 grams |
| Dimension | 1850mm(L)x1270mm(w)x2600mm(H) |
| Batch Cutting | Ribbon Type |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | BS FOOD EQUIPMENT |
| Material | Stender Steel |
| Machine Weight | 900Kg |
| Phase | Single |
| Compressed Air Consumption | FAD Flow in CFM 13.1 Pressure Psig 175 |
| Pouch Counter | Yes |
| Temperature Controller | Yes |
| Date Printing Device | By Batch Coding |
| Power Consumption | 5.5 Kw, 3 Kw |
| Country of Origin | Made in India |
| Filling System | Adjustable Telescopic Disc, Volumetric Cup Filter. |
| Features | Hydraulic System And PLC System Based |
| Pouch Dimensions | Width Upto 260 mm |
| Type of Products | Namkeen, Puffs, kurkure, Powder, Granules, Pulses, Detergent, Pharmaceuticals, Snacks etc. |
| Filling Accuracy | 1.5%(Depend Upon Nature of Product) |
| Type of Seal | Center Seal And Back Seal |
| Packing Material | Heat Sealable Laminated Films |
| Filling Range | Upto 2000 Gram(Depend Upon Nature of Product) |
| Compressed Air Required | 6 CFM |
Pneumatic Collar Type Machine PLC Based is applicable for dealing with pulses, beans, spices, powders granules, detergents, pharmaceutical powders, soup mixes, coffee, sugar, agricultural powders, tea, and rice. This is a PLC (Programmable Logic Controller) controlled machine accessible with MMI (Man Machine Interface). It has a digital display and user-friendly features. The machine has both electro-mechanical as well as electro-pneumatic and drives. This is useful for the granules as well as apportion of powders. The said machine can be synchronized well. It has an adjustable telescopic disc, central seal, back seal and volumetric cup filler for an efficient operation.
Additional Information: