Automatic Pouch Packing Machine
Our range of products include ffs automatic pouch packing machine, automatic pouch packing machines and ffs semi pneumatic packaging machine.
FFS Automatic Pouch Packing Machine
Approx. Price: Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Packaging Speed | 80-90 Pouch/Min |
| Capacity | 80 Pouch/Minute |
| Power Consumption | 1.5Kw |
| Phase | Single Phase |
| Filing Type | Cup Filler |
| Driven Type | Electric |
| Brand | BS |
| Sealing Type | Bags, Film, Foil, Pouch, Stand-up Pouch |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Pouch Capacity | 50-200 grams |
| Power | 1.5 kw |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Menufacturer of all type of food & snacks processing plant & all type floating fish feed making machine / all type of poultry feed making machine/ all type of cattle feed making machine/ all type of feed making machineries & all type of packaging machine we supply and export all types of machines of a standard size and the finest quality to offer maximum production rate at a low operating cost.
Automatic Pouch Packing Machines
Approx. Price: Rs 2,35,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Power | 2 HP |
| Driven Type | Electric |
| Pouch Length | 2 |
| Usage/Application | Powder |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 100kg |
| Pouch Capacity | 200 grams |
| Country of Origin | Made in India |
Pneumatic Machine PLC Based
Product Description
Mini Cup Filler
The Mini cup fillers are the machines, demanded in dairy & food industry for the filling as well as sealing of several dairy products such as ice cream, water, lassi, shrikhand curd/yoghurt milk, Greek Yoghurt, Rabri, Yoghurt, buttermilk etc. They are also used to fill the beverages such as coconut water etc. These are offered with advanced process technologies and has accessibility in both rotary as well as linear type mechanism. Mini cup fillers are the mechanically operated machines, which are demanded everywhere due to their energy efficient and simple operation.
Specification:
- Filling System: Adjustable telescopic Disc Volumetric Cup Filler
- Filling Accuracy: 1-1.5 % Depend On Nature Of Product
- Type Of Seal: Centre Seal, Back Seal, Three Side Seal
- Filling Range: 2 gm Up to 100 gm (Depend On Nature Of Product)
- Pouch Dimensions: Width=60-130mm, Length=50-150 mm
- Power Consumption: 2.5 kW
- Production Output: 20-100 Pouches Per Minute (Depend On Nature, Quantity Of Product)
- Machine Weight: 300 kg approx.
FFS Semi Pneumatic Packaging Machine
Approx. Price: Rs 2,55,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 2000 Pouch/Hour |
| Power Consumption | 2kw |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | BS Food Equipmet |
| I Deal In | Second Hand Only |
Semi Pneumatic MachineFostered with year of industry experience and market understanding, we are making and exporting an exclusive range of
Semi Pneumatic FFS Machine. This machine is provided with various units where the product goes through the packing process and is finally collected in one place. Additionally, this machine is tested on various parameters to ensure its defect free range is delivered to the clients. We offer this
Semi Pneumatic FFS Machine at suitable price to the clients.